Lekcja Progressive'u

Awatar użytkownika
Tomcho111
Klubowicz
Posty: 353
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:35

Lekcja Progressive'u

Post autor: Tomcho111 »

czy może ktoś mi udzielić lekcji, jak można zrobić typową linię basową gatunku ' Progressive house ' ? :)
Awatar użytkownika
Charis
Klubowicz
Posty: 456
Rejestracja: 30 sty 2008, 17:24

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Charis »

Co do progressive'u to na początku musisz wiedzieć, że opiera się o na akordach, które modulują do innych tonacji (akordów). Nie możesz jednak chordów mylić z arpami które są podstawą progresywnego trance'u i ogólnie trance'u. Jeśli chcesz ułożyć linię basu pod akord, najpierw musisz się dowiedzieć co to jest za akord. Jeśli jest to akord C-dur w zasadniczej postaci (C-E-G) wtedy dźwiękiem, który jest toniką (czyli do użycia w basie, jest dźwięk C). Ale jeżeli akord wykorzystasz w I przewrocie (E-G-C) lub w II przewrocie (G-C-E) dalej toniką czyli basem bedzie dźwięk C.
Najtrudniejszą sprawą dla poczatkujących jest własnie znajdowanie toniki i tonacji. Zaznajom się z kołem kwintowym, będziesz miał tam podane wszystkie akordy durowe (pisane dużą literą jak np. C-dur) i molowe (pisane małą np. a-moll).

Jeśli masz już ustalone tonacje akordów np. tonacja G-dur (akord G-H-D lub kombinacje tych 3 dźwięków) wtedy wybierasz dźwięk G do basu.

Co do układu w piano rollu to proponuje użyć go na tzw. słabe części taktu czyli na 2 i na 4, tzw. efekt pompki - na pewno już o tym słyszałeś ; )
Pozdrawiam
Charis
Awatar użytkownika
Tomcho111
Klubowicz
Posty: 353
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:35

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Tomcho111 »

chodzi mi o takie coś, że jak wchodzi stopa, to wtedy jest wyciszenie melodii. Jak można uzyskać taki efekt? ;>
Awatar użytkownika
Blue'Tone
Weteran
Posty: 882
Rejestracja: 13 gru 2010, 14:17

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Blue'Tone »

Zapewne chodzi Ci o zwykły 'sidechain'.
Wytłumaczyć pisemnie nie dam rady, pokazać bym dał ale to inna bajka..
Wpisz sobie na youtube 'sidechain tutorial' bądź 'sidechain tutorial fl' - na pewno znajdziesz taki poradnik, który Cię zadowoli.
Chyba, że wcześniej ktoś z forum Ci wytłumaczy to pisemnie. :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomcho111
Klubowicz
Posty: 353
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:35

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Tomcho111 »

wielkie dzięki o to mi chodziło, tylko nie wiedziałem jak to nazwać.

Pozdrawiam również :)
Awatar użytkownika
Brizzer
Ekspert
Posty: 2599
Rejestracja: 08 lis 2008, 21:06

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Brizzer »



Obszerna wypowiedz.. widac regulka goscia po szkole muzycznej...
Wyprodukowales sie a zboczyles z tematu.. Bo akurat o akordach i calkowitej tonacji i zabawy bassem ograniczyles go do komercyjnego didmalsowatego proggu (bynajmniej ja to tak odbieram) A chodzilo o typowe zabiegi progg czyli pompa na lekkich brzmieniach pady etc..
Wiesz ze poczatkujacy a kazesz mu sie zaznajomic z kolem kwintowym :)
Zreszta wydaje mi sie ze nie ma dokladnej regulki jak bass ukladac do progg.. Kazdy na sluch dobrze zdefiniuje.. Bo dla mnie jechac wg schematow to nie produkcja.. Chociaz masz racje tonacja jest wazna ;)
Awatar użytkownika
Tomcho111
Klubowicz
Posty: 353
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:35

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Tomcho111 »

słyszałem też że właśnie ten efekt 'sidechain' jest typowy dla ph ;)
Awatar użytkownika
Brizzer
Ekspert
Posty: 2599
Rejestracja: 08 lis 2008, 21:06

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Brizzer »



Niee koniecznie.. Sidechain jest na tyle stosowany ze w dynamicznych tanecznych kawalkach tez jest stosowany. Robi miejsce na kopa takze zeby track mial "pier*olniecie".

Jak wiadomo w progg.. Elementy perkusji house (drobne) DO tego lekkie brzmienia.. Pady, synthy rozne.

Kolega Charis mowil o arpach.. Moim zdaniem mozesz stosowac jak bedzie ciekawie brzmialo a zarazem nada klimatu..
Mysle ze nawet odbiegajac od gatunku mozna dodawac rozne elementy.
Nikt ci chyba nie kaze sie trzymac schematow ;D Takze innowacyjne zmianki sa mile widziane. Przynajmniej ja tak uwazam ;)
Awatar użytkownika
Tomcho111
Klubowicz
Posty: 353
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:35

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Tomcho111 »

a jaką wtyczkę możesz mi polecić do robienia padów? Bo właśnie pod tym względem to całkiem jestem zielony, na tyle że ciężko mi naprawdę ciekawe brzmienie uzyskać ;S
Awatar użytkownika
Brizzer
Ekspert
Posty: 2599
Rejestracja: 08 lis 2008, 21:06

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Brizzer »

Standardowo Sylenth1 ;D

A tak to jak styknie ci miejsca Omnisphere itp
Nawet czasem uzyje Synth1.. Klasyki brzmien mozna krecic ;D
Massive (potezne maszyna) No to sa moje takie typy..
Awatar użytkownika
Tomcho111
Klubowicz
Posty: 353
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:35

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Tomcho111 »

ale czy to nie są już czasem gotowe pady? Bo wolałbym robić je samemu :)
Awatar użytkownika
Charis
Klubowicz
Posty: 456
Rejestracja: 30 sty 2008, 17:24

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Charis »



Pozwole sie nie zgodzić z twoją opinią, bo progressive jakikolwiek zakłada zmianę akordów (progresja to jest słowo z historii muzyki i oznacza z włoskiego dosłownie zstępowanie [akordów]). Mi nie chodziło w żadnym wypadku o komercję ;) . Ale im więcej wiesz o teorii muzyki tym możesz swobodniej poruszać się w produkcji ! Ale zgodze się z tym, że nie ma jednej reguły jak układać bas. Co do wtyczek to oczywiście niezliszczalny Sylenth1. Jako uzupełnienie z3ta+. Ale z FLowskich polecam Toxic Biohazard. Bardzo łatwo można wykręcić interesujący cię dźwięk. Ostatnio w FL10 pojawił się Harmless - również bardzo polecam ;)
Pozdro
Awatar użytkownika
Tomcho111
Klubowicz
Posty: 353
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:35

Re: Lekcja Progressive'u

Post autor: Tomcho111 »

wiem że ciekawe także brzmienie można wykręcić za pomocą 3xOscylatora, ale ciężko strasznie :X
ODPOWIEDZ